Pátek 01.03. 2024 Praha 06:01New York 00:01Londýn 05:01Frankfurt 06:01Moskva 08:01Hong Kong 12:01Tokio 13:01

Úspora pohonných hmot

10 způsobů jak šetřit pohonné hmoty při řízení automobilu

Ceny ropy určují potažmo i ceny pohonných hmot u čerpacích stanic. Cena benzínu a nafty jsou pro spotřebitele velmi zatěžující.

Níže Vám nabízíme několik rad, které vám mohou pomoci s úsporou pohonných hmot a vysoké ceny tak částečně kompenzovat.

Díky některým spotřebujete méně paliva, jiné poradí, jak jednoduše najet méně kilometrů.

1. Zpomalte na dálnicích

Většina aut nejlépe využívá palivo při rychlostech 72 – 88 km/h. Každé překročení rychlosti 96 km/h o 8 km/h snižuje efektivitu paliva o 7-23%. Tímto způsobem je možno ušetřit až 4 litry benzínu týdně.

2. Jezděte klidně a zavírejte okénka

Agresivní řízení (rychlá akcelerace, prudké brzdění a překračování povolené rychlosti) plýtvá palivem. Na dálnici vás tento způsob jízdy připraví až o 33% paliva navíc, ve městě asi o 5%. Zvažte také použití tempomatu. Ten vám pomůže uhladit ježdění na dálnici. Pokud je to možné, natavte si pracovní dobu tak, abyste se vyhnuli dopravní špičce. To vám pomůže jezdit rychleji, a zároveň efektivněji využívat drahé palivo. Také pomůže umístění věcí dovnitř auta místo na střešní zahrádku. Sníží se tím aerodynamický odpor a tím množství spotřebovaného paliva. Aerodynamický odpor se zvětšuje také při jízdě po dálnici s otevřenými okénky.

3. Udržujte správný tlak v pneumatikách

Pokud budete v pneumatikách udržovat doporučený tlak, ujedete na každý litr paliva o 3,3% více kilometrů. Úspora sice není nijak velká, ale pomůžete tím také životnosti vašich pneumatik a ježdění bude bezpečnější.

4. Vypínejte motor

Když na někoho čekáte, nebo třeba stojíte před železničním přejezdem, vypnutí motoru vám pomůže šetřit palivo.

5. Odlehčete svému autu

Pokud vezete 50 kg navíc, výtěžnost paliva bude o 1-2% horší. Pokud už je to nějakou dobu, co jste zkontrolovali obsah kufru nebo se podívali pod sedadla, může se vyplatit to zkontrolovat.

6. Nezanedbávejte pravidelnou údržbu

Pravidelná údržba pomůže ušetřit asi 4% paliva. Opravy zásadních problémů, jako například špatné lambda sondy, může zefektivnit spotřebu někdy až o 40%. Mohou pomoci také banálnější věci, jako například seřízená kola nebo používání doporučeného motorového oleje.

7. Tankujte s rozvahou

Některé mobilní aplikace, nebo online stránky vám mohou pomoci najít nejlepší cenu benzínu ve vašem okolí. V některých případech neuškodí ani levnější typ benzínu.

8. Spolujízda

Toto opatření může náklady na benzín snížit velice radikálně. Pokud jste dříve jezdili sami, zapřemýšlejte o domluvě s kolegy.

9. Jezděte méně

Sloučit několik pochůzek do jedné cesty se vyplatí. Několik krátkých cest, kdy pokaždé znovu zahříváte motor, dokáže dokonce zdvojnásobit spotřebované palivo. Plánování také pomůže zkrátit vzdálenost, kterou nakonec ujedete. Pokud je to možné zvažte také ježdění na kole, nebo používání hromadné dopravy.

10. Můžete zvážit koupi auta s úspornou spotřebou paliva

Pokud potřebujete koupit nové auto, vyplatí se brát v úvahu tento typ vozidel. Ale pamatujte, že benzín, nebo jiné palivo, je jen jedním z poplatků, které vzniknou při vlastnictví auta. Koupě nového auta místo starého jen za účelem šetření benzínu často v horizontu pěti let nepřinese žádný rozdíl.

Zkuste štěstí v kasinu s Rudou Pivrncem:
DoporučujemeKurzovní lístek
Literatura

Počasí
Počasí Praha 1 - Slunečno.cz
Mapa cen pohonných hmot

Česká investiční konference

Kurzy měn

1CAD17.714
1CNY3.403
1EUR25.405
1GBP30.113
1PLN5.566
100SKK89.059
1USD21.896

Doporučujeme

Nejnižší ceny energií hledejte na Úspory.cz


Patria.cz – největší investiční portál s real-time daty


Atraktivní práce
Nabídky atraktivní práce


Makléřské zkoušky
Školení, testy, informace pro burzovní makléře


ETFs - Exchange Traded Funds


Investice a informace o trzích


Akcie ČEZ
detailní informace o titulu, aktuální grafy